Ποδοσφαιρο

Το πρώτο βήμα έγινε (για το League Stage)

Η επιστροφή του Θρύλου μας προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ μετά από πέντε χρόνια συνοδεύτηκε με επιτυχία. Η Ομάδα μας επικράτησε με 1-0 της Πετροκούμπ Χιντσέστι Μολδαβίας, για τον 2ο προκριματικό γύρο της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης και έκανε βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση. Κάτι που αν επιτύχει, θα σημαίνει αυτομάτως και εξασφάλιση συμμετοχής σε League Stage (πρώην φάση ομίλων).

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Μαρκίνιος με πέναλτι στο 38’, μετά την ανατροπή του Στέφαν Ντράζιτς. Η πρόκριση θα κριθεί την επόμενη Τρίτη (30/7) στον επαναληπτικό που θα γίνει στην έδρα των πρωταθλητών Μολδαβίας.

Ο Θρύλος μας είχε αρκετά καλή απόδοση στο πρώτο ημίχρονο, με δεδομένο πως ήταν το πρώτο επίσημο παιχνίδι της χρονιάς. Πέραν του τέρματος είχαμε δοκάρι με τον Στέφαν Ντράζιτς στο 7′, κι άλλες 1-2 καλές στιγμές για να πετύχουμε περισσότερα τέρματα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φυσικές δυνάμεις άρχισαν να εγκαταλείπουν τους παίκτες του Νταβίδ Γκαγιέγο, ο οποίος με κινήσεις από τον πάγκο κατάφερε να ανακόψει την ορμή των Μολδαβών που απείλησαν κυρίως με μακρινά σουτ στο πρώτο εικοσάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνο.

Ο Ισπανός προπονητής διεύρυνε το αήττητο σερί του στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Για την ακρίβεια πανηγύρισε την έβδομη του νίκη σε σύνολο εννέα αγώνων, αφού σε οκτώ ματς στον πάγκο της Εσπανιόλ μέτρησε έξι επιτυχίες και δύο ισοπαλίες.

Ο Θρύλος μας  υποχρέωσε σε ήττα την Πετροκούμπ μετά από 27 αγώνες! Τελευταία φορά που ηττήθηκε ο σημερινός αντίπαλος του ΑΠΟΕΛ ήταν τον Σεπτέμβρη του 2023, δηλαδή σχεδόν ένα χρόνο πριν. Ακολούθησαν 25 σερί ματς χωρίς ήττα στις εγχώριες διοργανώσεις και άλλα δύο κόντρα στην Ορνταμπάσι, για τον 1ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ.

Nτεμπούτο με τη φανέλα του Θρύλου έκαναν οι Ντράζιτς, Κιντιγιά, Τεχέρα, Ελ Αραμπί, Μάγερ και Κόρμπου

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΑΠΟΕΛ (Νταβίδ Γκαγιέγο): Mπέλετς, Σούσιτς, Πέτροβιτς, Σιπριάνο, Κιντιγιά, Κοσταντίνοφ, Τεχέρα, Σαρφό (65′ Δώνης), Εντονγκαλά (82′ Μάγερ), Μαρκίνιος (89′ Κόρμπου), Μπράζιτς (65′ Ελ Αραμπί).

Πετροκούμπ (Αντρέι Μάρτιν): Σμαλενέα, Μπορς (66′ Ντεμιάν), Μούντρατς, Ντουανιά, Ζιάρνταν, Λούνγκου (77′ Ζάρταν), Αμπάνια, Σ. Πλάτικα, Αμπρός (77′ Καρούντου), Πούσκας, Μ. Πλάτικα (56′ Λουπάν).

Σκόρερ: Μαρκίνιος (πεν.) 38′ / –

Κίτρινες: Τεχέρα / Μ. Πλατίκα, Αμπάνια, Μπορς, Λούνγκου, Ντουανιά, Σ. Πλάτικα