Οι αλλαγές έφεραν… πεντάρα (vid)

Παίζοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο στο Β’ ημίχρονο, ο Θρύλος μας νίκησε με σχετική ευκολία την Δόξα με 5-0, για τη 13η αγωνιστική και διατηρήθηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Σκόρερ για τον Θρύλο μας οι Κρέσπο (16′), Βιγιαφάνιες (56′), Δώνης (70′, 77’) και Κβιλιτάια (90’+3), ενώ δοκάρι είχε 21ο λεπτό ο Τομανέ.

Ένατη νίκη στο πρωτάθλημα για τον Θρύλο μας  που ανέβηκε στους 29 βαθμούς, όσους έχει και η Πάφος FC.

Ο Θρύλος μας ήταν ανώτερος καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, είχε ξεκάθαρη υπεροχή και επιβλήθηκε εύκολα της Δόξας. Από το ξεκίνημα οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία, πετυχαίνοντας το γρήγορο γκολ που ήθελαν και το οποίο απλοποίησε αρκετά τα πράγματα. Στη συνέχεια δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης της ανωτερότητας τους, ενώ βρήκαν και δεύτερο γκολ λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου «τελειώνοντας» την υπόθεση τρίποντο.

ΑΠΟΕΛ (Ρικάρντο Σα Πίντο): Μπέλετς, Τσεπάκ, Πέτροβιτς, Κρέσπο, Ζέφτε, Κοσταντίνοφ, Σαρφό (46′ Βιγιαφάνιες), Ντάλσιο, Εντονγκαλά (68′ Εντουάρντο), Μαρκίνιος (60′ Δώνης), Τομανέ (68′ Κβιλιτάια).

Δόξα (Γιώργος Πετράκης): Σισκόφσκι, Χ. Κυριάκου (60′ Αντουί), Στυλιανού, Σιέλης, Αντωνιάδης, Τζετζέ (46′ Αλσέους), Βελκόσκι, Ναμπί, Γκλεόφιλο, Ασάντε (68′ Σκόγκλουντ), Τρούγιτς (68′ Σαντίκ).

Σκόρερ: Κρέσπο 16′, Βιγιαφάνιες 56′, Δώνης 70′, 77′, Κβιλιτάια 90’+3 / –

Κίτρινες: Κρέσπο / Ναμπί, Βελκόσκι, Αλσέους

Γαβριήλ: «Συζητούμε για ανανέωση»

Ντομίνγκες: «Το πραγματικό ποδόσφαιρο δεν είναι Play Station»