ΚαλαθοσφαιραΚΥΡΙΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣΣωματειο

Καλή εκκίνηση στο νέο Basket League

Με το δεξί ξεκίνησε το νέο καλαθοσφαιρικό πρωτάθλημα η Ομάδα μας. Στην πρεμιέρα της 1ης φάσης του πρωταθλήματος της Basket League,  στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο Λευκόθεο,  επικράτησε της Ένωσης με 89-71.

Αρχικά η Ένωση είχε το προβάδισμα και μετά από ένα συναρπαστικό πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε με 45-44.
Το ΑΠΟΕΛ εκμεταλλευόμενος την απουσία του Jones, κατά την 3η περίοδο, προηγήθηκε στο 30` με 70-57 και στην 4η περίοδο, άνοιξε τη διαφορά σε μη ανατρέψιμα επίπεδα, για να φθάσει τελικά στη νίκη.

Κορυφαίος των νικητών, ήταν ο Singleton που σημείωσε 25 πόντους (5 τρίποντα).
Δυνατό μπάσιμο έκανε η φιλοξενούμενη ομάδα και παρουσιάζοντας ψηλά ποσοστά ευστοχίας, απέκτησε το προβάδισμα, του οποίου η τιμή έφθασε και στο +13, όταν προηγήθηκε με 17-4.

Ωστόσο στη συνέχεια το ΑΠΟΕΛ έδειξε αντίδραση και βρίσκοντας λύσεις, κυρίως από τους ξένους του, μείωσε σε 25-21, όταν ολοκληρώθηκε η 1η περίοδος, η οποία γενικά εξελίχθηκε σε έναν γρήγορο ρυθμό και από τις δυο ομάδες.

Πιο πιεστικός, παρουσιάστηκε στο ανασταλτικό του γήπεδο ο ΑΠΟΕΛ και έχοντας γρήγορο ρυθμό στην επίθεση, αρχικά κρατήθηκε κοντά στο σκορ, τη στιγμή που η Ένωση εξακολουθούσε να βρίσκει λύσεις.

Ωστόσο στο λίγο πριν το 17`, οι γηπεδούχοι έφεραν για πρώτη φορά το σκορ στα ίσα, όταν αυτό πήγε στο 37-37.
Συνεχίζοντας να παρουσιάζει ενδιαφέρον η αναμέτρηση, ο ΑΠΟΕΛ, πέρασε για πρώτη φορά, μπροστά (42-41), λίγο πριν το 19`, ενώ στο τέλος του ημίχρονου, το σκορ πήγε στο 45-44 για την Ένωση.

Χωρίς τον Jones παρουσιάστηκε στην 3η περίοδο η Ένωση, καθώς όπως φάνηκε, υπέστη ελαφρύ διάστρεμμα σε μια φάση λίγο πριν το τέλος της 2ης περιόδου.

Όσο για την εικόνα κατά το τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης, ήταν συναρπαστική.
Αρχικά το ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε με 54-47, αλλά η Ένωση αντέδρασε και με 8-0 σερί, προσπέρασε με 55-54. Όμως και πάλι ο ΑΠΟΕΛ ξαναπήρε το προβάδισμα, το οποίο κυμαινόταν σταθερά σε μονοψήφια διαφορά.

Αλλά λίγο πριν το 30`, η τιμή ανέβηκε στο +11 (68-57), πάντα για τους γηπεδούχους που προηγήθηκαν στο τέλος της 3ης περιόδου με 70-57.

Στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, το ΑΠΟΕΛ ανέβασε τη διαφορά στο +15 (75-60) και έδειχνε να είναι κοντά στη νίκη, αλλά υπήρχε ακόμη αρκετός χρόνος.

Ωστόσο στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι μιας και η τιμή της διαφοράς, παρέμενε σε σχετικά επίπεδα ασφαλείας για το ΑΠΟΕΛ και επί της ουσίας, όλα κρίθηκαν λίγο πριν το 35`, όταν το σκορ πήγε στο 81-60 (+21), πάντα για τους γηπεδούχους.

Τελικά ο ΑΠΟΕΛ πήρε τη νίκη με 89-71.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 44-45, 70-57, 89-71.