Ισοπαλία στο τελευταίο φιλικό στην Σερβία (vid)

Η Ομάδα μας ολοκλήρωσε τον κύκλο των φιλικών αγώνων στη Σερβία με ισοπαλία (1 – 1) απέναντι στη Ραντνίσκι Κραγκούγιεβατς.

Η ομάδα της Σερβίας πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον Ρίστιτς στο 19′ και ο Μαρκίνιος με εκτέλεση πέναλτι στο 76΄ έγραψε τον επίλογο (1-1). Ο Θρύλος μας είχε τα καλά, τα μέτρια και τα κακά διαστήματά του στο παιχνίδι απέναντι σε έναν αντίπαλο πιο έτοιμο, αφού το πρωτάθλημα της Σερβίας μετρά αντίστροφα για την έναρξή του.

Αρχικά, όποτε ο η Ομάδα μας κυκλοφόρησε γρήγορα την μπάλα και πίεση από ψηλά, έβγαλε φάσεις στον αγώνα. Στο πρώτο μέρος για παράδειγμα, ο Σαρφό και ο Εντονγκαλά ήταν οι κύριοι εκφραστές επιθετικών ενεργειών.

Στα θετικά, καταγράφεται η ολιγόλεπτη συμμετοχή του νεοφερμένου Μάγερ. Στην «εξίσωση» του συνόλου μπήκε κι ο Δώνης, που έπαιξε με προστατευτική μάγκα. Ο Τεχέρα ήταν πιο δραστήριος σε σχέση με το προηγούμενο φιλικό τεστ.

Η ομάδα του Γκαγιέγο ωστόσο, σε άλλο ένα φιλικό, δεν απέφυγε τα αβίαστα λάθη. Ιδιαίτερα στην άμυνα και μοιραία, μάζεψε την μπάλα από πλεκτό μία φορά. Μάλιστα, σε δύο φάσεις ο Χριστοδούλου ενήργησε σωτήρια, αποσοβώντας νέα παραβίαση της εστίας του.

Ο Ισπανός προπονητής, ανακάτεψε εκ νέου την τράπουλα, έδωσε χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς παίκτες και με την επιστροφή στην Κύπρο, θα αρχίσει να λαμβάνει τις τελικές αποφάσεις του. Για προληπτικούς λόγους έγινε αλλαγή ο Κοσταντίνοφ.

Ο Νταβίδ Γκαγιέγο παρέταξε τους: Χριστοδούλου, Σούσιτς, Πέτροβιτς (79′ Σιπριάνο), Σιπριάνο (31′ Τσεπάκ), Κιντιγιά (79΄Μέερ), Κοσταντίνοφ (40′ Δώνης), Σαρφό (79΄Πολυκάρπου), Τεχέρα (79΄Σατσιάς), Εντονγκαλά (58΄Θεοδώρου), Μαρκίνιος (79′ Μάγερ), Ντράζιτς (79΄Μαϊόλι).

Σκόρερ: Μαρκίνιος 76΄πεν. / Ρίστιτς 19′

ΤΟ LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

4′ Λάθος γύρισμα από τον Μαρκίνιος, επωφελήθηκε ο Μπέβις που επιχείρησε το σουτ και έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

9′ Δεν βρήκε στόχο η κεφαλιά που έπιασε ο Κλούσεβιτς, μετά από εκτέλεση κόρνερ.

12′ Ο Κοσταντίνοφ έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή μετά από φάση διαρκείας, η μπάλα κόντραρε σε σώματα.

17΄Ο Εντονγκαλά μπήκε στην περιοχή μετά από λάθος μεταβίβαση αντιπάλου, αλλά έκανε την περιττή ενέργεια και ανακόπηκε.

19′ ΓΚΟΛ 0-1: Ο Ρίστιτς με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, άνοιξε το σκορ. Η φάση προήλθε από εκτέλεση κόρνερ.

22′ Μικρή διακοπή στον αγώνα για να δροσιστούν οι παίκτες.

30′ Η μπάλα έφτασε στον Τεχέρα μετά από κλέψιμο του Εντονγκαλά, ο Ισπανός έκανε το πλασέ στην κίνηση, με τον τερματοφύλακα της Ραντνίσκι (Λέκοβιτς) να αποκρούει.

35′ Μετά από γρήγορη επιθετική ενέργεια ο Εντονγκαλά έβγαλε τη σέντρα, ο Σαρφό έκανε το πλασέ και η μπάλα κατέληξε σε κόρνερ. Εκτελέστηκε, με την κεφαλιά του Τσεπάκ να περνά μόλις έξω.

40′ Ο Δώνης πέρασε στη θέση του Κοσταντίνοφ, ο οποίος αισθάνθηκε μικροενοχλήσεις και το προπονητικό τιμ δεν ήθελε να ρισκάρει με τον Βούλγαρο μέσο. Πρώτη συμμετοχή του Ελλαδίτη (με προστατευτική μάσκα) σε φιλικό προετοιμασίας.

42′ Ο Μπέβις έκανε το πλασέ από καλή θέση και έστειλε την μπάλα μόλις έξω.

Τέλος α’ ημιχρόνου

Άρχισε το β΄ημίχρονο

47′ Άστοχο το σουτ που έπιασε ο Ντάτιτς λίγο έξω από την περιοχή του ΑΠΟΕΛ.

50′ Το σουτ που επιχείρησε ο Ορτίθ κόντραρε στον Τσεπάκ και η μπάλα πέρασε έξω.

59′ Ο Κλούσκεβιτς μπήκε στην περιοχή και έστειλε με σουτ την μπάλα έξω. Προηγήθηκε λάθος μεταβίβαση στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ.

62΄Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Τεχέρα, έδιωξε με τις γροθιές ο Γιέσκιτς.

64΄Νέο σουτ από τον Κλούσκεβιτς, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

68′ Ο Χριστοδούλου είπε “όχι” σε σουτ στην κίνηση από τον Αλέκισιτς.

69′ Μικρή διακοπή για να δροσιστούν οι παίκτες.

75΄Πέναλτι κερδίζει ο Ντράζιτς.

76′ ΓΚΟΛ 1-1: Ο Μαρκίνιος έφερε τον αγώνα στα ίσα με εκτέλεση πέναλτι.

89′ Ο Εβάντρο το σουτ, η μπάλα πέρασε έξω.

90′ Σπουδαία επέμβαση του Χριστοδούλου, σε κοντινή κεφαλιά του Εβάντρο.

Κονσταντίνοφ: «Πιστεύω θα είμαστε απόλυτα έτοιμοι»

Σουάρες: «Η λίστα όσων πρέπει να βελτιωθούν μειώνεται»